A napokban,- szakmai okokból kifolyólag, belevetettem magam a kalóriák, testtömeg-index, zsírégetés világába. Be kell valljam, még egykori fizikaszakkörösként is feladta leckét. Röpködtek a súlyok, centik, receptek, jó tanácsok, módszerek, és persze az árak. De számomra csak annyi derült ki, ha formás popót szeretnék, ahhoz éhen kell halnom. Egyrészt az ételmegvonás miatt, másrészt az árból kifolyólag. Bizony egy-egy ilyen étrend-kiegészítő tabletta, vagy fogyi dvd ára elég borsos ahhoz, hogyha minden ilyen ajánlott tételt megvennék, nem is maradna pénzem ételre. Vagyis éhen halnék. Tulajdonképpen megoldották a problémám. Inkább visszatérek ahhoz az 5-6 éve félbehagyott sportos életmódhoz, amit 15 év át kitartóan űztem és….hm, csak az a fránya Cigi.
Akkor mégis miért van, hogy a rendszeres dohányzás mellett kevésbé éhesek az emberek? Miért van, hogy az árnyékszéken, - kimondom nyíltan, bizony könnyebben megy a dolgunk? Elhatároztam, ha már derékig benne vagyok a témában, ennek is utánanézek. Köztudott, hogy a bláz fő alkotóelem a nikotin. Sejtettem, hogy ezzel lehet összefüggésben, és nem is tévedtem. Egy orvosi cikk szerint „…a cigaretta legfontosabb hatóanyaga, a nikotin – a dohányfő alkaloidja – csillapítja az éhséget, és mintegy hat százalékkal fokozza az anyagcserét.” „… a dohányosok szervezete több kalóriát éget el. A dohányzás elhagyása, a kisebb energiafogyasztás és az éhségérzet növekedése kedvez a súlygyarapodást előidéző egyéb tényezőknek”
Na, most légy okos Domokos! Tehát, hogy is van ez? Ha felhagyok a füstöléssel, azzal óvom a tüdőmnek és úgy unblock a testem, ugyanakkor ártok is, főleg az alakomnak. A cikk kitér arra is, hogy sokunk „félelmében” nem teszi le a cigit. Hiszen elhagyásával, könnyen felkapunk pár kilót és a stresszes helyzeteket sem tudnánk nélküle kezelni. Ez a stressz vezet egy ördögi körhöz, hiszen ha azon stresszelünk, hogy hízunk, akkor megint kell a cigi, és így tovább.
Szakemberek kezdő lépésként 5 tippet javasolnak (ami jóval olcsóbb):
- Lazítsunk, ha stressznek tesszük ki magunkat, nehezebb lemondania a cigarettáról.
- Fordítsunk időt magunkra, pihenjünk, amikor mód nyílik rá.
- 3 napig figyeljük meg étkezési szokásinkat, mit hol és hogyan lehet(ne) változtatni.
- Mozogjunk intenzívebben, elég, ha néhány megállóval előbb szállunk le pl: hazafelé-menet.
- Fogyasszunk több zöldséget-gyümölcsöt. Éppen azt, aminek szezonja van.
Akkor ma banánturmixot „vacsorázom”.